Вологість у архівному приміщенні?

  • Вологість у архівному приміщенні?

Продовжити термін життя документів на кілька десятків років – завдання нелегке. Папір, чорнило, клей, і фарби не можуть вічно перебувати у відмінному стані, оскільки надто сприйнятливі до навколишнього світу. В архівних приміщеннях неприпустима присутність дратівливих факторів, а мікроклімат має бути стабільним, без будь-яких різких коливань. Для кожного виду документа, книга або фото, кліматичні умови практично однакові. Але якщо архівного матеріалу багато, краще зберігати його в різних кімнатах з відповідною температурою і вологістю.

Як зберігати архівні матеріали?

Якщо документи, що зберігаються, дійсно дуже важливі і несуть якусь фінансову і духовну цінність, до питання про безпеку потрібно підходити з різних сторін, комплексно використовуючи всілякі методи.

  1. Світло . При потужному та тривалому освітленні папір втрачатиме свою міцність, текст та картинки вицвітуть, сторінки стануть жовтими. Лампи в архів потрібно ставити із закритими плафонами, мінімальною потужністю та слабким світлом. Бажано весь матеріал зберігати у спеціальних папках та коробках.
  2. Температура та відносна вологість повітря . Щоб книги та фотоальбоми не відволожилися від надлишку зайвої вологи, температура повітря може коливатися від 15 до 29⁰С залежно від матеріалу, що зберігається, і можливого перебування людей в архіві. Припустимо, якщо це бібліотека, то комфортніше для людини знаходитись там при 23⁰С тощо. Що стосується вологості, то її рівень має перебувати в межах 45-60%. Занадто сухе повітря може порушити міцність паперу та зруйнувати його. Вологе повітря теж нашкодить паперовим виробам, піддаючи їх гниття. Перш ніж вирішувати, яке кліматичне обладнання вам купити до архіву, слід виміряти рівень вологи та температуру повітря. Оптимальну температуру можна забезпечити, замовивши кондиціонер чи обігрівальну техніку. А ось з відносно вологістю справи трохи складніше, тому що в ідеалі при хорошій вентиляції в приміщеннях і так хороший мікроклімат. Але таке буває рідко через погодні умови, неправильне проектування вентиляційної системи, розташування споруди тощо. Найчастіше власники архівних приміщень страждають від надлишку водяної пари в повітрі. Вирішити цю проблему можна дуже просто, якщо встановити осушувач повітря . В інтернет-магазині eurowell.org.ua можна купити осушувачі в архіві за дуже привабливими цінами. Ці прилади споживають мало електроенергії, добре видаляють вологу, а деякі моделі мають додаткові датчики для визначення поточних параметрів вологості.
  3. Чистота та гігієна . У жодному разі разом з документами та книгами не повинні зберігатися продукти харчування. Люди, які перебувають у приміщенні не повинні заходити всередину у брудному взутті, верхньому одязі тощо. Регулярно такі приміщення потрібно прибирати, але із граничною обережністю. Якщо в архіві переважно сухий клімат, то вологе прибирання можна робити хоч щодня. Якщо повітря частіше вологе, то прибирати потрібно раз на тиждень, при цьому знаючи відсоток вологості на даний момент.
  4. Пожежна безпека . Так як папір і книги досить легко займисті, поряд з ними не повинно бути ніяких камінів, запальничок, сірників та інших джерел вогню. Так само необхідно, щоб система пожежної безпеки була справна і в робочому стані.
  5. Охорона будівлі . Всім співробітникам архіву потрібно бути пильними, допускати до матеріалу лише за певними перепустками, відрізняти підробку від справжності та не пускати сторонніх.